Sinüsler burun boşluklarının yanında yer alırlar. Kafayı meydana getiren kemiklerin içindeki havalı boşluklardır.

Sinüslerin iç duvarları zarsı bir doku ile kaplıdır. Sinüsler normal salgı (mukus) oluşturan burun sisteminin bir parçasıdır. Normal olarak burun ve sinüsler günde yaklaşık olarak yarım litre mukus salgılar. Üretilen mukus burun örtüsü (mukoza) üzerinde hareket ederek toz parçacıklarını, bakterileri ve diğer havayla taşınan partikülleri süpürür ve yıkarlar. Daha sonra bu mukus geriye boğaza süzülür ve yutulur. İçindeki parçacıklar ve bakteriler mide asidi tarafından parçalanır. Birçok insan bunun farkında değildir çünkü normal bir vücut fonksiyonudur.

Sinüzit, sinüslerin iltihaplanması ve şişmesine verilen isimdir.

Genelde enfeksiyon sinüzite yol açar. Sinüslerin normal çalışmasını sağlayan ostiumların ve hücrelerin tıkanıklığı nedeniyle meydana gelir. Bu durumda kronik sinüzüt adı verilen, sinüslerin içinde, uzun süreli, sık tekrarlayan bir havalanma ve boşalma (temizleme)sorunu olur. Kronik Sinüzitin hastalarda rastlanan en önemli bulguları, geceleri şiddeti artan burun tıkanıklığıdır. Kronik sinüzitteki temel sorun sinüs kanallarındaki tıkanıklığa bağlı olarak sinüslere yeterince havanın ulaşamamasıdır.

Balon sinoplastinin temel prensibi de dokulara zarar vermeden incecik kateterler yardımıyla sinüs kanalına ulaşıp tıkanmış olan bölgeyi genişletmek ve hastalığın düzelmesini sağlamaktır.

Balon sinoplasti tekniği tüm dünyada ve ülkemizde henüz çok az hekim tarafından uygulanabilmektedir. Elbette zaman içerisinde yaygınlaşacak ve sinüzit nedeniyle sıkıntı çeken hastalar bu konforlu tedavi yöntemine ulaşabileceklerdir. Balon sinoplasti tekniği, uygun hastalarda seçilerek kullanıldığında hem süre olarak hem de burun yapılarına ve sinüs kanalına hiç zarar vermeden cerrahinin oluşturabileceği riskleri ortadan kaldırarak sinüzit tedavisinde yeni bir dönemi başlatmaktadır.

Op. Dr. Erkan Aktan

Balon Sinoplasti Görüntüleri

Endoskopik Sinüs Ameliyatı Görüntüleri

Maksiller Sinüs Ameliyatı

Frontal Sinüs Ameliyatı

Balonla Sinüzit Ameliyatı - Op. Dr. Erkan Aktan

Balonla Sinüzit Ameliyatı - Op. Dr. Erkan Aktan

Resim 2. Bu şekilde ağzı genişletilmiş bir sinüs boşluğu; resimde karanlık görülen delik. Çevrede cerrahi işleme ilişkin kan vb. izi görülmemektedir.

Balon Sinoplasti Nedir?

Balon Sinoplasti, sinüzit tedavisinde kullanılan özel bir cihaz sistemine verilen isimdir. Sinüslerin ağızlarının balon ile genişletilmesi fikri üzerine kurulmuştur. Bu yöntemde esnek bir balon kateter (sonda) tıkanmış olan bölgede şişirilir ve daha sonra çıkartılır. Böylece bloke olmuş sinüs kanalları genişler ve normal akış sağlanır.

Bu yöntem endoskopik cerrahi ile sinüs dokularının kesildiği klasik tedavi yöntemine göre daha az girişim demektir; çünkü balon yönteminde vücuda herhangi bir kesi yapılmamaktadır. Balon sinoplasti kullanımının daha az yara izine neden olacağı ve klasik FESS yönteminin tahmini zor ve uzun iyileşme dönemini kısaltacağı düşünülmektedir.

 • Resim 1. Sinüsün ileri derecede daralmış ağzı ve içeride yeşil renkli iltihap sıvısı; kateter sinüse yerleştirilmiş,
 • Resim 2. Kateterdeki balon şişirilmiş,
 • Resim 3. Kateter dışarı çıkarılmış; sinüs içindeki iltihaplı sıvı boşalmış ve sinüsün ağzında uygun bir açıklık kalmış.

Balon Sinoplasti, genelde tek başına veya diğer endoskopik sinüs ameliyatları teknikleri ile birarada kullanılan bir yöntem olarak tanımlanmıştır ve yaygın olarak kullanılan cerrahi müdahalenin yerine geçmez ama ona yardımcı olabilir. Ayrıca bazı doktorlar bu yöntemin klasik cerrahi müdahale ile çözümlenen kronik rhino sinüzit vakaları için uygun olmadığını düşünmektedirler. Fakat henüz uzun vadeli sonuçları ile ilgili bulgu yoktur.

Op. Dr. Erkan Aktan

KBB & Baş ve Boyun Cerrahı

Op. Dr. Erkan Aktan ağırlık olarak;

 • Endoskopik Cerrahi (Sinüzit, Ses Teli Hastalıkları),
 • Tiroid (guatr) hastalıkları (Robotik cerrahi ile boyunda hiçbir iz olmaksızın Guatr’ın çıkarılması),
 • Çocuk Kulak Burun Boğaz hastalıkları,
 • Coblator (RF) ile Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatları,
 • Uyku Apnesi Cerrahisi,
 • Tamponsuz Burun Ameliyatları,
 • Baş Dönmesi ile İlgili Hastalıklar (Vertigo)
 • KBB’de Alerji

üzerine çalışmaktadır.

Op. Dr. Erkan Aktan. Kulak Burun Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı - 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.
Bu web sitesinde kullanılan tüm metinsel içerikler Op. Dr. Erkan Aktan'a aittir ve izinsiz veya kaynak göstermeden başka yerlerde kullanılamaz.
ÖNEMLİ: Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Op. Dr. Erkan Aktan sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.
Web Tasarım & Prodüksiyon: Simple