Kansız Bademcik Ameliyatı Nedir?

 

Son yılarda teknolojik gelişmelere paralel olarak Kulak Burun Boğaz alanında da birçok yeni alet kullanıma girmiştir. Bu aletler hem hekimin işini kolaylaştırmakta hem de ameliyat süresini kısaltmaktadır. Bunun yanı sıra operasyonda kanama kontrolü daha iyi olmakta ve ameliyat sonrası hastaların ağrıları da belirgin ölçüde azalmaktadır.

Kullanımda aynı amaca yönelik birkaç farklı isimde alet bulunmakta ve hekimler eline daha yatkın ya da elinin altında var olan bir tanesini kullanmaktadır. Biz bu amaçla Thermal Welding (TW) isimli cihazı rutin olarak bütün bademcik ameliyatlarında kullanmaktayız. Yalnız unutulmamalıdır ki hangi yöntemi seçerseniz seçin ameliyat sonu mutlaka belli derecede ağrı olacaktır. Bir tanesinde ağrının şiddeti +10 ise diğerinde +8 bir diğerinde +5. TW kullanılan hastalarda bu ağrı belirgin derecede düşük seyretmektedir. Çünkü ameliyat esnasında bademcik çıkarılırken geride kalan dokulara nerdeyse hiç travma yaratılmamaktadır.

Dokuya saygılı olmak sonucta ağlayan değil gülen yüzleri getirecektir.

Bademcik Ameliyatı Hangi Yaş Grubuna Yapılır?

Bademcik veya Geniz Eti Ameliyatları Sonrasında Nasıl Bir Diyet Uygulanmalıdır?

Genellikle hastalarımız ameliyattan sonra acıktıklarında her şeyi yemek isterler ama özel bir diyet e ihtiyaçları vardır. Bu, sulu-yumuşak, oda sıcaklığında, boğazı çizmeyecek (cips, ekmek kabuğu, kuru köfte vb barındırmayan) bir diyetten oluşur. Genellikle ilk gün su, süt, meyve suyu, blenderdan geçirilmiş sulu sebze çorbaları gibi gıdalarla geçiştirilir. İkinci gün diyete patates püresi, büyük taneli makarna, muhallebi, sütlaç gibi yiyecekler eklenebilir, burada amaç kolay yutulabilmesi, boğazı çizip kanatmaması ve aynı zamanda çocuğa yutkunurken ağrı vermemesidir. Yemeklerin çok sıcak veya çok soğuk olması pek tercih edilmez. Ameliyat sonrasında, bazen çocuklar hiçbir şey yemek istemedikleri için onlara dondurma veririz. Bu, onlara hem enerji sağlar hem de biz oranın tedavisinde dondurmanın soğuk etkisinden faydalanırız ama bu demek değildir ki üç öğün dondurma yenilecek. Çocuğa bir top dondurma yedirdikten sonra mutlaka bir bardak su içirmek gerekir. Beslenme açısından ailelerin bize en çok söylediği şey: “Bir şey yemiyor.”dur.

Çocuk tabii ki bir şey yiyemez çünkü yemek yerken ağzınızı ısırdığınızda bile bir şey yemek istemezsiniz kaldı ki çocukların iki tane, kocaman yarası vardır işte bu yüzden bu esnalarda bir şey yemek istemezler. Aynı zamanda yaralar etraftaki fibrin dokusuyla ve etraftan epitilizasyonla iyileşeceği için biz onun üzerine dikiş atmayız yani yaralar açık yaralardır. Yedinci-onuncu günlerde, fibrin dokular yavaş yavaş kirli, sarı beyaz dokular oluşturur bunlar iltihap değildir. Bazen aileler bize çocuğu boğazı iltihaplandı diye getirirler, bunlar iltihap değildir, sonrasında bunlar dökülüp boğaz normal, kırmızı rengine döner. İkinci haftadan sonra genellikle her şey serbesttir ama unutulmamalıdır ki çocuk iyi veya onuncu günü geçtik diye asla diyetin dışına çıkılmamalıdır, çok geç dönemlerde çok nadir de olsa kanamalar olabilir. Herhangi bir kanama olduğu zaman elinizin ayağınıza dolaşmaması için mutlaka hekiminizin telefonunu yanınızda bulundurunuz. Kanamalar küçük de olsa mutlaka hekiminize danışınız çünkü kanama miktarını siz değil hekiminiz belirler. Herhangi bir tehlike anında kesinlikle hekiminizle irtibata geçiniz. Diyetten kesinlikle ödün vermeyiniz. Bir şey yemek çok önemli değildir ama bir şey içmek (sıvı tüketimi) çok önemlidir. Vücudun susuz kalmaması, sıvı tüketiminde geri kalmamak bizim için çok daha önemlidir. Çocuğun sevdiği sıvı, vücuda bol bol girmelidir; salgılar arttırılmalıdır. Yeterinde sıvı vücuda girmezse vücut dehidrate olur ve buna bağlı olarak ateş yükselmesi, kanamalar görülebilir.

Bundan kaçınabilmek için özellikle sıvı tüketimi konusunda ısrarcı olmakta fayda vardır. Fakat çok küçük yaşlardaki çocuklarda ( 2 yaş civarı) bu sıvı konusunda, yeme içme konusunda çok başarılı olamıyorsanız nadir de olsa hekiminizin kararıyla hastane ortamında, damar yoluyla beslemeye geçilmesi gerekebilir. Bu çok tercih ettiğimiz bir durum değildir. Bu yüzden çocukları içmeye zorlamak gerekir, yemeye zorlamaya gerek yoktur, çocukların istedikleri kadar yemeleri yeterli olur. İki haftalık süreç içerisinde, bazen çocuklarda bir iki kilo kaybetme gözlenebilir ama merak etmeyin yemeleri, içmeleri çok hızlı bir şekilde düzelip hem boy atacaklar, kilo alacaklar hem de beslenmeleri düzelecektir. Bu da sizi mutlu edecektir.