Op. Dr. Erkan Aktan Hakkında

Op. Dr. Erkan Aktan

Op. Dr. Erkan Aktan Balıkesir‘de doğdu. Lise öğrenimini İzmir’de tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi ve 1983 yılında tıp doktoru oldu. 1985 yılına kadar Tunceli’de mecburi hizmet yaptıktan sonra Kulak Burun Boğaz ihtisasına başladı.

1989 yılında uzmanlığa takiben İzmir Hava Hastanesinde askerliğini tamamlayıp, 1991 yılında Şişli Etfal Hastanesinde Başasistan olarak göreve başladı. 1992 yılı Haziran ayında istifa ederek Amerika’ya eğitimini geliştirmek üzere gitti.

1993 yılında New Hampshire Darthmouth Hitchkok Medical Center’da Prof. Dr. Dudley Wider ile kulak hastalıkları üzerine çalıştıktan sonra 1994 yılında Harward Medical School’un hastanesi olan Massachussets Eye and Ear Infirmary de Prof. Dr. Michael Mc Kenna ile kulak hastalıkları üzerine çalışmalarına devam etti.

Bu arada pediatrik KBB’ın başı Prof. Dr. Roland Eavy ile çocuk kulak burun boğaz vakalarını takip etti. Aynı anda Dr. Ralph Metson’dan endoskopik sinus cerrahisi ve Prof. Dr. Mack Cheany’den ise facial rekonstrüktif cerrahi eğitimleri aldı.

1995 yılında Türkiye ye dönerek özel sektörde çalışmaya başladı. Büyük Anadolu hastanesi, JFK hospital ve İstanbul Cerrahi hastanelerinde çalıştıktan sonra 2009 yılında muayenehanesini açtı ve aynı zamanda Amerikan Hastanesi Viziting Staff oldu. 2013 yılından itibaren ise İstanbul Florence Nightingale Hastanesi kadrolu doktoru olarak çalışmaya başladı.

Ağırlıklı olarak Endoskopik cerrahi (sinüzit, ses teli hastalıkları), Tiroid (guatr) hastalıkları, Çocuk Kulak Burun Boğaz hastalıkları, Uyku Apnesi Cerrahisi, Tamponsuz Burun Ameliyatları, Baş Dönmesi ile ilgili hastalıklar (Vertigo) ve KBB’de alerji üzerine çalışmaktadır.

Robotik Tiroid Cerrahisi Eğitimi

  • 2012 – 2013 yılı içerisinde 3 kez Paris Saint Germain Üniversitesi’nde eğitim görerek gerekli sertifikasyonları almaya hak kazandı.
  • 2013 yılında 24-31 Mayıs tarihleri arasında İtalya’nın Arezzo kentinde baş boyun diseksiyon kursuna katıldı.
  • 2013 temmuz 15’te Paris Amerikan Hastanesinde gerçekleştirilen Masterclass Robitic Tiroid Surgery sempozyumuna katıldı.
  • 10-25 Ağustos 2013 tarihleri arasında Güney Kore Yonsei Üniversitesinde Robotik Tiroidektomi tekniğini geliştiren Prof. Dr. Chung ve ekibi ile açık ve robotik cerrahi ameliyatlarına katıldı.